Autor projektu - Mgr. Šárka Dittrichová
• Původní profesí žurnalistka (ČT, Nova pořad Na vlastní oči, Reflex (publikuje dosud),
• Kreativní ředitelka reklamní agentury McCann-Erickson (Klienti: Maggi, Blesk),
• Ředitelka Hypermarketu Carrefour v Plzni (roční stáž specializovaná na organické produkty ve Francii),
• Marketingová ředitelka Tesco (mimo jiné komunikační strategie řetězce a její zpětné vazby, zpracování koncepce
vydávání letáků, katalogů a brožur na podporu prodeje jednotlivých komodit),
• Autorka a manažerka konceptu Rezonance – projektu na podporu lokální produkce, který se zabývá zpracováním a obchodem produkty českých organických farem,
• Zakladatelka Klubu výrobců a zpracovatelů bio potravin, který podporuje české organické farmy, které nepodnikají s cílem získat dotace z EU na ekologické pozemky, ale vyrábět bio potraviny (20 členů),
• Svou obchodní, politickou nebo publicistickou aktivitou se snaží zlepšovat podmínky života farmářů a omezit či zjednodušit zásahy státní správy a byrokracii do života farmářů, zvyšovat objem výroby domácích bio potravin a jejich nabídky na našem trhu. Hlavním cílem zůstává získat pro konzumaci bio potravin co nejširší veřejnost.
Vedoucí projektu - Petr Jiskra
Jmenuji se Petr Jiskra a jsem studentem České zemědělské univerzity v Praze. Tento rok ukončím své bakalářské vzdělání na francouzské univerzitě, kde studuji mezinárodní obchod. I přestože nemám rodinné příslušníky nebo známé pracující v oblasti zemědělství, aktivně se zajímám o problémy okolo sebe a rád získávám nové úhly pohledu na jinak jednostranný výklad problému ve společnosti.
K ekologickému zemědělství jsem dříve přistupoval pouze jako konzument a díky zkušenostem z pracovních stáží v zahraničí viděl potenciál k jejich širší produkci v ČR. Proto když jsem se vrátil z mé pracovní zkušenosti jako hotelový kuchař v Londýně, kde jsme naprosto běžně pracovali s BIO produkty, zůstal jsem udiven, že v České republice jsou BIO produkty vnímané jako něcoluxusního a předraženého. Co je luxusní je do jisté míry i prestižní a trandy. Proto jsem přesvědčen, že mnoho podniků veřejného stravování staví na této domněnce zcela bezdůvodně. BIO produkt by měl být vnímán jako zdravější, společensky více citlivý a místně založený produkt na rozdíl od produktů konvenčního zemědělství. Jejich cena by měla odpovídat jejich skutečné ceně, ale to se nestane dokud spotřebitel nebude více informovaný a ochotný vyměnit mouku za výživnější špaldu, nebo řepný cukr za čerstvý včelí med. Věřím, že právě tehdy se tyto produkty dostanou do široké distribuce a tím jejich poptávka neúměrně vzroste. Veřím, že projekty zaměřené na lokální produkci navrátí produkci do rukou správných a poctivých fermářů, kteří budou i blíže svému zákazníkovi.
Produkce projektu
Jmenuji se Kateřina Součková a jsem studentkou PEF ČZU v Praze. Do projektu jsem se zapojila proto, že chápu udržitelný rozvoj jako obrovskou příležitost. Zároveň mi nejsou lhostejné podmínky, ve kterých farmáři hospodaří. Tyto likvidační podmínky brání mimo jiné i vzniku úspěšných projektů mladých lidí, kteří chtějí začít v zemědělství podnikat.
Existuje jen málo úspěšných projektů, které staví na principech udržitelného rozvoje, ekologického zemědělství a dávají prostor pro ekonomický a sociální rozvoj regionů. Doufám, že projekt Bioregion severní pohraniční bude jedním z těch úspěšných projektů a bude příkladem pro vznik podobných projektů i v dalších regionech.
Barbora Chmelová je studentkou 2. ročníku ČZU v Praze, Zemědělství tropů a subtropů. Pochází z rodiny, která se živí pěstováním zeleniny, ve které má zemědělství bohatou tradici. Z vlastní zkušenosti ví, jak je zemědělství v ČR náročné a problematické. Na jaře 2008 se zúčastnila přednášky Šárky Ditrichové o ekofarmách. Seznámila se s publikací Lištičky na vinici a tímto projektem, který na ní volně navazuje. Poznala osudy různých lidí, kteří se rozhodli podnikat v zemědělství. Jedním z nich je farmář Sebastian, který pochází z Belgie a rozhodl se pěstovat okrasné a jedlé květiny. Pronajal si se svou rodinou domek na jihu Čech s příslibem, že jej odkoupí po třech letech i s pozemkem, na kterém se rozhodli hospodařit. Svou pracovitostí a cílevědomostí se stali špičkou ve svém oboru. Dokázali se prosadit na trhu a vytvořili si stálou klientelu. Po třech letech, kdy měl odkoupit usedlost na které hospodařil, došlo ke zvratu. Původní majitel prodal celé hospodářství osobě, které ho přeplatila. Museli se odstěhovat a najít si místo, kde by mohli pěstovat své květiny. Již více než rok hledají 1Ha zemědělské půdy a ještě jej nenašli. Překážkou se jim stal zákon, který říká, že nemůžete koupit půdu v nějaké lokalitě, ve které již nevlastníte minimálně 10 Ha půdy. Přišli o veškerou svou klientelu. Náš trh přišel o velmi kvalitní produkt. Takových případů je mnohem víc. Je potřeba o nich mluvit a nastartovat tím změnu, změnu k lepšímu. Zemědělství není jen o produkci potravin. Patří do něj péče o krajinu, udržování tradic a mnohem víc věcí. Zemědělství není jen věcí samotných farmářů. Dnes je to i věc veřejná.
ÚESS SPODEK
Tiskový mluvčí - Tomáš Psota

REZONANCE ©